Problemy z rzuceniem palenia papierosów i stosowanie e-papierosa

Witam.Mam problem z rzucaniem palenia,palę od 12 lat (obecnie mam 27l).Przez 4 miesiące paliłam epapierosa,ale znowu wróciłam do normalnych fajek (od 4 mies.znowu palę).Teraz próbuję ponownie wrócić do epapierosa,ale nie wiem w jakim stopniu jest to słuszne.Czy faktycznie lepiej epapierosa niż normalnego?Zdrowiej?Taniej na pewno.Używam raczej tych mocniejszych olejków (od 12 do 18 mg nikotyny).Nie rodziłam,biorę tabletki anty.Proszę o poradę

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

Witam. Zaprzestanie palenia to jednak poważniejsza sprawa niż by się wydawało. Można uznać,że palacz jest w ciągu palenia od zapalenia pierwszego papierosa, aż do ostatniego w życiu.To jest podobne do alkoholizmu w tym,że albo się pije albo ani jednego kieliszka w życiu czyli albo się pali albo ani jednego od teraz. Wszelkie próby palenia "trochę mniej" lub trochę innych papierosów jest podtrzymywaniem uzależnienia i nic nie daje. Podstawą jest DECYZJA o nie zapaleniu pierwszego papierosa dzisiaj, mimo tego,ze się będzie Pani chciało palić -czasami bardzo. Warto zgłosić się do psychologa -terapeuty uzależnień, aby opracować indywidualną strategię pokonywania trudności. Terapeuci nie zawsze wymagają od razu abstynencji nikotynowej. Jadwiga Broniś- psychoterapeuta uzależnień

Uzależnienie nikotynowe w dużym stopniu jest psychiczne. Fizyczna zależność od substancji jest stosunkowo mniejsza. Dlatego rzucanie palenia czy zmiana w tym zakresie zależy przede wszystkim od motywacji i konsekwencji. Warto sie temu przyjrzeć, jak jest w Pani przypadku.
Rzeczywiście e-papieros jest zdrowszy niż tradycyjny ze względu na brak substancji smolistych.