Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 46-latki?

Witam mam wynik TSH - 0,190 - norma lab 0,350-4,940 Ft4-1,04 norma lab 0,70-1,48 ft3 - 2,93 norma lab - 1,71-3,71 objawów żadnych - badanie zrobiłam przypadkiem co oznaczają? proszę o interpretację -dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Oznaczenie poziomu TSH jest pierwszym badaniem diagnostycznym, jakie zleca się, gdy istnieją podejrzenia co do prawidłowości funkcjonowania gruczołu tarczowego. Tyreotropina reguluję pracę tarczycy poprzez ujemne sprzężenie zwrotne. Tarczyca wydziela hormony T3 i T4 – aby ocenić ich ilość, badamy wolne frakcje FT3 i FT4.

W badaniach laboratoryjnych tarczycy zakres referencyjny zależy od wieku i płci pacjenta. Interpretacja wyników powinna być oparta o kontekst, w którym badania zostały wykonane, czyli ewentualne inne choroby przewlekłe, leki przyjmowane na stałe i wreszcie – objawy lub ich brak. Więcej na ten temat przeczyta Pani np. w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy.

Wraz z biegiem lat tarczyca niszczeje i zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na jej hormony, dlatego normy TSH obejmują coraz wyższe wartości – zgodnie z wiekiem. W przypadku kobiety 40-letniej normą jest zakres 0,4–4,5 mU/l. Tak samo, jeśli chodzi o FT3 i FT4 – interpretacja powinna uwzględnić Pani historię chorób i wywiad kliniczny. Tak niskie TSH, przy wartościach wolnej trijodotyroniny i tyroksyny w zakresie norm, może wskazywać na utajoną (subkliniczną) nadczynność tarczycy, która może przebiegać bezobjawowo (https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby ).

Ostatecznej oceny może dokonać jedynie lekarz endokrynolog, dlatego sugerowałabym odbycie konsultacji z tym specjalistą. Istnieją badania, które sugerują, iż zbyt niskie TSH w podeszłym wieku może wiązać się z podwyższonym ryzykiem migotania przedsionków, osteopenii i osteoporozy. U młodszych osób często prowadzi się uważną obserwację, u starszych potrzebne jest leczenie ty¬re¬osta¬tycz¬ne. Rozstrzygającą decyzję co do postępowania podejmuje endokrynolog.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.