Co oznaczają te wyniki badań tarczycy 23-latki?

Czy mogę prosić o interpretację Tsh 0,016. 0,350-4,940 Ft3 3,19. 1,58-3,91 Ft4 0,91. 0,70-1,48 Niewiem czy jest dobrze czy źle
KOBIETA, 23 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem, że czuje Pani niepewność odnośnie swoich wyników badań. Tarczyca jest organem wydzielającym hormony mające wpływ na cały organizm, dlatego jeśli były jakiekolwiek wątpliwości w Pani wypadku, dobrze, że zostały wykonane badania.

Wynik TSH (tyreotropina - hormon przysadki) na poziomie 0,016 µIU/mL jest poniżej standardowego zakresu referencyjnego (0,350-4,940 µIU/mL), co może wskazywać na nadczynność tarczycy, natomiast wartości FT3 (wolna tyroksyna) i FT4 (wolna trijodotyronina) mieszczą się w normie. Dość często zdarza się, że taki obraz hormonalny występuje w początkowej fazie nadczynności tarczycy lub w innych, mniej typowych stanach.

W związku z powyższym warto skonsultować się z endokrynologiem, który zdecyduje, czy konieczne są dodatkowe badania, takie jak USG tarczycy czy badania przeciwciał, aby dokładniej zdiagnozować przyczynę niskiego TSH. Lekarz może również zalecić obserwację lub dostosowanie ewentualnego leczenia, jeśli Pani obecnie takie stosuje. Dobrze byłoby, żeby do czasu wizyty zapoznała się Pani z listą możliwych objawów nadczynności gruczołu tarczowego i przyjrzała się, czy nie występują one w Pani wypadku. Wówczas lekarz będzie miał dodatkową zmienną dla wyciągnięcia odpowiednich wniosków diagnostycznych. Każdy przypadek jest indywidualny i właściwe podejście zależy od pełnego obrazu klinicznego.

Zapraszam do lektury poniższych artykułów na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy-leczenie-profilaktyka

Mam nadzieję, że informacje te okażą się pomocne i że szybko uda się wyjaśnić przyczynę Pani wyników.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.