Wynik badania hormonów tarczycy 45-latki do analizy

Bardzo proszę o interpretację wyników badań hormonów tarczycy:FT3 5,60/norma 3,5-6,50/ FT4 19,47/norma 11,5-22,70/anty TG 3,98/norma 0- 4,11/ anty TPO 0,23 /norma0- 5,61/ Za odpowiedź bardzo dziękuję

Dzień dobry,

Wyniki badań są prawidłowe. Jeśli chodzi o czynność hormonalną tarczycy, to nie ma Pani powodu do niepokoju. Nie podała Pani wartości TSH, ale zakładam, że jest prawidłowa. Czasami istnieją sytuacje, kiedy przy prawidłowych wolnych hormonach tarczycy stężenie TSH jest nieprawidłowe. Mówimy wówczas o subklinicznej nadczynności tarczycy (niskie TSH przy prawidłowych fT3 i fT4) oraz subklinicznej niedoczynności tarczycy (wysokie TSH, przy prawidłowych fT3 i fT4.). Stężenie przeciwciał mieści się w zakresie normy, a więc nie ma Pani autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Jeśli podejrzewano u Pani jakąś patologię tarczycy, wówczas warto jeszcze wykonać usg tarczycy - celem jej dokładnej oceny - czy np. nie ma zmian ogniskowych ("guzków").

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz