Co oznaczają te wyniki badań serca?

Witam pomoże mi ktoś ocenić wyniki? Badanie fizykalne i kontrola RR USG serca: •LV-53/41mm, IVS-7/13mm, LVPW-8/10/mam, RV-23mm, Ao-34mm,. LA- 40mm •Zastawka mitralna: prawidłową fale E- Vmax.-0,72m/s, fala A-Vmax- 0.44 m/s, PG.max- 2,1 mmHg, PG śr.-0,9 mmHg, fala zwrotna (ślad) •Zastawka pnia płucnego: prawidłowa, Vmax.-0,77m/s, fala zwrotna (-) •Zastawka aortalna: trójpłatkowa, V max.-1.17m/s AV Pg max- 5,5 mmHg, fala zwrotna (-) •Zastawka trójdzielna: prawidłową fala / / 22mmHg •Kurczliwość globalna i odcinkowa dosyć dobra EF ok 50% •Worek osierdziowy wolny. •Wniosek: Niewielki przyrost lewej komory po za tym bez zmian Zalecenia: Biblok 5mg 1-0-1, Karbis 1x 8mg, Acard 1x 75mg rano, Allupol 1x 100mg, Devicap 1x1 Czy te wyniki wskazują coś bardzo złego np. niewydolność serca? proszę o pomoc w odczytaniu wyników, pozdrawiam

Dzień dobry,

Niewydolność serca rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych (np. obrzęki obwodowe, duszność, zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego). Pomocne są także badania krwi (BNP i NT-proBNP). W powyższym opisie badania echokardiograficznego nie ma oceny funkcji rozkurczowej serca, natomiast czynność skurczowa oceniana m.in. na podstawie frakcji wyrzutowej (EF-50%) jest dobra.

Niestety do postawienia diagnozy konieczna jest znajomość całościowego obrazu klinicznego. Podsumowując: wynik badania nie wzbudza niepokoju, istotne są natomiast objawy, które przedstawiła Pani kardiologowi.