Co oznaczają te wyniki badania hormonów tarczycy?

Witam. Proszę o analizę moich wyników. Posiadam rodzinne predyspozycje do chorób tarczycy. Zauważyłam problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, wypadaniem włosów. Ostatnio moja miesiączka trwa 1-2 dni. Jestem wiecznie zmęczona i senna. Badania hormonów tarczycy miałam robione w 2021 roku, a w bieżącym w czerwcu i październiku. 05. 2021 TSH 3 gen= 1,498 uIU/ml ( zakres (0,340-5,600) FT3 = 4,66 pmol/l (zakres 2,9-5,9), FT4 = 10,8 pmol/l ( zakres 7,5-21,1), anty-TPO: 13,62 IU/m ( zakres 0,0-5,61) 06.2022 TSH 3gen =0,021 ulU/ml FT4 10 96 pmol/l wit. D = 8,6 ng/ml (30,0-50,0 ng/ml) 10.2022 Anty-TPO = 549,18 IU/ml ( zakres 0,0-5,61) Auty-TG= 32,18 IU/ml (zakres 0,0-4,1)" TSH 3gen = 0,002 ulU/ml, FT4 = 16,85 pmol/l Wit. D =54 mg/ml

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania tarczycy. To najlepsze postępowanie profilaktyczne w kierunku wykrycia wielu chorób oraz ocena funkcjonowania tego ważnego narządu.

Na podstawie wymienionych wyników badań można by stwierdzić, że występują znaczne różnice w wartościach na przestrzeni kilku miesięcy. Jednocześnie można zaobserwować, że poziom TSH jest znacznie obniżony i widać tendencję spadkową tego czynnika. Z podanych wyników może również wynikać, że wartość przeciwciał przeciwtarczycowych został przekroczony, co mogłoby wskazywać na występowanie chorób autoimmunologicznych, między innymi Hashimoto.

Na taki stan na pewno wpływ mogą mieć Pani predyspozycje genetyczne, gdyż choroby tarczycy często się dziedziczne.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz wdrożeniu właściwego leczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.