Co oznaczają wyniki badań przy opryszczce?

Od 1,5 miesiąca (od połowy sierpnia) zmagam się z opryszczką (gardło, okolice ust, szyja po lewej stronie) - zmiany pojawiły się po raz pierwszy w sierpniu, teraz nie mam już pęcherzy na skórze, zmiany utzrymują się jednak w gardle. W tym czasie wykonałem 3-krotnie badania w kierunku przeciwciał HSV 1/2: - 1 badanie z dnia 31/08: IgG 1,03, IgM 2,34 (IgG nieokreślony, IgM dodatni) - 2 badanie z dnia 07/09: IgG 0,93, IgM 1,89 (IgG nieokreślony, IgM dodatni) - 3 badanie z dnia 21/09: IgG 1,02, IgM 1,76 (IgG nieokreślony, IgM dodatni) Normy dla IgG: ujemny < 0,8, wątpliwy od 0,8 do 1,1, dodatni 1,1 i więcej. Normy dla IgM: ujemny < 0,8, wątpliwy od 0,8 do 1,1, dodatni 1,1 i więcej. W czasie badań nie brałem acyklowiru. Testy na HIV, HCV, HBV, kiłę, chlamydię były ujemne. Bardzo niepokoi mnie, że tak długi czas utrzymują się przeciwciała IgM. Czy to normalne? I dlaczego organizm nie wytwarza przeciwciał IgG - czy to jest problem z odpowiedzią immunologiczną organizmu, który po prostu nie broni się przed wirusem? Serdecznie proszę o pomoc i o wyczerpującą odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u lekarza chorób zakaźnych i dalsze decyzje diagnostyczno-terapeutyczne.

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.