Co robić z bólem w podbrzuszu podczas stosunku?

Dzień dobry, ostatnio podczas stosunku odczuwałam ból w podbrzuszu ale tylko podczas głębokiej penetracji zmartwiło mnie to bo nigdy wcześniej tak nie miałam. Oczywiście wybiorę się do ginekologa ale niestety muszę trochę na to poczekać i na ten moment moje pytanie brzmi czy mam się czym martwić i co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedźi.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego.

Dyspareunia, czyli ból podczas stosunku, może pojawiać się podczas głębokiej penetracji. Wpływ na dolegliwości bólowe w trakcie współżycia mogą mieć czynniki fizjologiczne, psychologiczne, a nawet relacyjne. Oznacza to, że ból może się pojawiać z powodu infekcji, stanów zapalnych, mięśniaków macicy, nadżerki szyjki macicy, endometriozy czy nieprawidłowości anatomicznych, jak i na skutek stresu, obniżonej samooceny, złych wspomnień związanych z seksem lub negatywnych przekonań na temat współżycia.

Przyczyny relacyjne to natomiast brak pociągu seksualnego, trudności w relacjach albo brak bliskości emocjonalnej.

W pierwszej kolejności proszę udać się do ginekologa, aby wykluczyć przyczyny fizjologiczne.

Więcej na ten temat przeczytać można w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.