Co robić z katarem u dziecka który trwa kilka tygodni?

Od dwóch miesięcy moja córka boryka się z katarem. Za każdym razem kontaktujemy się z pediatrą. Początkowo był to tylko intensywny katar oraz zatykajacy się nos. Stosowaliśmy w tym czasie Deslodyne i Euphorbium. Katar ustępował i nawracał po 3 dniach. W tym czasie występowały również plamki w tylnej części gardła często w postaci grudek o białym kolorze. Po miesiącu córka dostała wysokiej gorączki powyżej 39° przepisany został antybiotyk Zinnat i Fanipos. Choroba ustała na 4 dni powróciła wysoka gorączka, zatykajacy sie nos bez kataru i plamki w gardle. Czy objawy mogą wskazywać na grzybicze zapalenie gardła?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują takie nawracające infekcje u Pani dziecka. Niestety, bardzo często zdarza się, że dziecko poprzez częstsze chorowanie, buduje w ten sposób swoją odporność. Jest to oczywiście dość uciążliwe dla dziecka, jak i rodzica, który spogląda z lękiem na każdą następną infekcję.

Dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym i przedszkolnym mogą chorować bardzo często, ale zazwyczaj są to przeziębienia na tle wirusowym, niewymagające leczenia antybiotykami.

Bardzo często katar jest pierwszym etapem infekcji. Bez względu na sposób leczenia, może występować nawet do kilkunastu dni. Taka sytuacja na pewno obniża codzienny komfort życia. W przypadku kataru, warto by zadbać o właściwą higienę nosa poprzez nawilżenie oraz oczyszczanie, aby nie było zalegania wydzieliny. Istotne jest też częste wietrzenie pomieszczeń oraz nie przegrzewanie dziecka, a temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 21 stopni. Można by również wesprzeć się kroplami obkurczającymi śluzówkę nosa oraz inhalacjami z soli fizjologicznej.

W sytuacji, kiedy wydzielina zalega bardzo długo, a barwa staje się żółtawa, należałoby zasięgnąć opinii u laryngologa. Prawdopodobnie, zlecone by było wykonanie posiewu wymazu z nosa i gardła w celu wykrycia ewentualnej kolonizacji bakterii. Możliwe, że nawracające katary i związane z tym infekcje gardła są następstwem bytowania konkretnej bakterii.

Częste katary występują również u dzieci z różnymi alergiami, głównie wziewnymi. Jeżeli dziecko jest alergikiem, może być bardziej podatne na infekcje, zwłaszcza wirusowe.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Proponujemy konsultację z lekarzem alergologiem oraz laryngologiem. Specjalista zdecyduje, w jaki sposób można wzmocnić odporność u Pani dziecka, aby zmniejszyć częstotliwość chorowania.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-niemowlat

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-gardla-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięci osobistej porady lekarskiej.