Co robić z nerwowością u partnerki?

Os trzech tygodni, żona jest nerwowa i wylewa swoje nerwy na mnie (mamy dwójkę dzieci). Około trzy tygodnie temu zaczęło się dużym przemęczeniem. Żona potrafiła spać dwa dni z rzędu po 14 godzin. Od tego czasu mówi, że jest znudzona, nic jej się nie chce. Twierdziła na początku, że to kwestia nas, małżeństwa. Że,,już mnie nie kocha,,. Jednak w tych trzech tygodniach pojawiały się te lepsze chwilę, gdzie całe uczucie powracało. Dominują jednak nerwy. Nerwy, które są wiecznie kierowane w moja stronę. Żona twierdzi, że ja wkurzam. Dawno temu Żona leczyła się na tarczycę. Potrafiła mieć skręt jelit. Czy może to być kwestią hormonalna? Żona w kwietniu kończy 31 lat.

Dzień dobry,

objawy, które Pan opisuje, a których doświadcza Pańska żona są wskazaniem do badania psychologicznego w kierunku zaburzeń depresyjnych. Jednak informacja o tym, że Pańska żona miała dawniej problemy z tarczycą nie może zostać zignorowana, bo zmiany hormonalne współwystępują z rozmaitymi zaburzeniami, w tym psychicznymi. Zmiany hormonalne mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem zaburzeń psychicznych. Są to kwestie ściśle na siebie wpływające, więc powinny być diagnozowane jednocześnie przez odpowiednich specjalistów. Z badań wiadomo, że nieprawidłowości w aktywności tzw. osi podwzgórze - przysadka - tarczyca są związane z zaburzeniami nastroju. Duża grupa osób z różnymi zaburzeniami depresyjnymi ma nieprawidłowości w aktywności tej osi. I to pomimo tego, że nie przejawiają one problemów z tarczycą w okresie, w którym doświadczają trudności psychicznych. Poza tym, osoby z niedoczynością tarczycy są bardziej podatne na zaburzenia depresyjne. W takiej sytuacji należy poddać się dokładnym badaniom u endokrynologa oraz u psychologa i wdrożyć odpowiednie, równoległe leczenie. Życzę powodzenia.