Zaburzenia hormonalne a depresja i zaburzenia osobowości

Witam, Czy zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną depresji, zaburzeń osobowości. Od pewnego czasu się nie poznaje, boję się ludzi, strasznie się stresuje jak poznaje nowe osoby i zamykam się w sobie. Nic mnie nie cieszy i wszystko jest mi obojętnne. Ciągle sobie wyobrażam ,że ludzie mnie obgadują , a najgorsze jest to że ludzie których w ogóle nie znam. Nie wiem co się ze mną dzieje. Choruję już od 7 lat na hiperprolaktynemię, miałam guza przysadki. Co się ze mną dzieje?Czymogebycnacoschora?

Pozdrawiam.

Dzień dobry, zaburzenia hormonalne nie wywołują zaburzeń osobowości, to zupełnie inna jednostka chorobowa. Z kolei objawy, które widać na zewnątrz rzeczywiście mogą być podobne. Stany depresyjne również mogą być wywołane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. W pierwszej kolejności powinna się pani skontaktować z lekarzem endokrynologiem. Pozdrawiam.

Witam,

jednym z objawów hiperprolaktynemii mogą być stany depresyjne. Warto je omówić z lekarzem endokrynologiem, pod którego opieką się Pani znajduje.

Inną kwestią jest natomiast to, że stany, których Pani doświadcza mogą mieć również inne przyczyny. Być może warto, żeby przyjrzała się Pani swojemu życiu, czy coś szczególnego wydarzyło się jakiś czas temu, kiedy te niepokojące objawy pojawiły się? Może nastąpiła jakaś zmiana w Pani życiu ‘od której się to wszystko zaczęło”? Zmiana, która mogła wpłynąć na Pani poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, coś co wpłynęło na Pani codzienne funkcjonowanie. Jeśli dostrzeże Pani tego rodzaju czynniki, być może warte rozważenia będzie skontaktowanie się także z psychologiem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel