Co robić z tym kaszlem u dziecka?

Dziecko prawie 7 lat sporadycznie budzi się w nocy z uczuciem - jak to określa - piasku w gardle i kaszlem. Niestety ten kaszel wygląda tak, jakby się dziecko czymś się zachłystywało. Robi się cała czerwona na buzi, przełyka ślinę i trwa to kilka minut zanim się uspokoi. Jest to źródło strachu dla niej i dla nas. Dziecko jest po adenotomii oraz tonsilektomii wykonanych dwa lata wcześniej. Alergologicznie testy nic nie wykazały. Proszę o informację, w jakim kierunku Państwa zdaniem należy iść z diagnostyką.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy i strach o zdrowie dziecko. Kaszel to częsty objaw u dzieci, zwłaszcza chodzących do przedszkola. Może mieć on wiele przyczyn i nie zawsze sugerować poważną infekcję, czy jakieś schorzenie.

Prawidłowo, że wykonała już Pani u dziecka pewne badania, w tym testy alergiczne. Jednakże często zdarza się sytuacja, że w młodym wieku u dziecka, pomimo istniejącej alergii, testy wychodzą fałszywie ujemne. Nie napisała Pani, jaka dokładnie była wykonywana diagnostyka, czy testy skórne, czy z krwi. W zależności od stopnia alergii, należałoby przeprowadzić każdy rodzaj testu.

Bardzo częstą przyczyną nawracającego kaszlu dzieci, mogą być pasożyty. Niestety, ale znaczna grupa dzieci nie jest regularnie odrobaczana, a do zakażenia pasożytami może dochodzić wszędzie, zwłaszcza w okresie letnim. Charakterystycznym objawem bytowania pasożytów w organizmie jest uporczywy, nawracający suchy kaszel, który może przypominać alergiczny. Niekiedy może pojawiać się ból gardła, duszności, podwyższona temperatura, a także obecność „włosków” w gardle.

Z racji odległości, trudno jest ocenić przyczynę dolegliwości u Pani dziecka. Zalecamy Pani konsultację z pediatrą, aby zdecydował, czy powinno się poddać dziecko odrobaczaniu. Specjalista może zdecydować o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu, aby poprawić stan zdrowia Pani dziecka.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/pasozyty-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-wielkie-zagrozenie-dla-zdrowia-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.