Co robić z tym wynikiem wymazu z rany?

Witam, miałem zrobiony wymaz z rany na gronkowca i wyszedł ujemny ale jest dodatkowy komentarz. Istnieje możliwość kontaminacji materiału florą fizjologiczną skóry. Wskazane badanie kontrolne. Co to znaczy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

brak skolonizowania rany gronkowcem jest dla Pana dobrą wiadomością, ponieważ oznacza to, że nie doszło do jej zakażenia. Komentarz, w którym zawarta jest informacja o możliwości kontaminacji materiału florą fizjologiczną skóry, oznacza, że badany materiał mógł zostać zanieczyszczony drobnoustrojami zawartymi na Pana ciele, jednak w przypadku, gdy wynik wyszedł ujemny, tak najprawdopodobniej się nie zdarzyło i zazwyczaj nie ma konieczności powtarzania badania, jednak ostateczną decyzję w takiej sytuacji podejmuje lekarz prowadzący, który zna historię choroby.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-wymaz-i-hodowla-bakteryjna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.