Co to jest i czym grozi przewodnienie?

Co to znaczy przewodnienie? Nie wiem co może się stać?? Nie wiem od czego ono jest. Proszę powiedzcie mi ; )
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przewodnieniem nazywamy zaburzenie gospodarki wodnej, w którym dochodzi do zwiększenia ilości wody w organizmie.

W zależności od molalności płynów ustrojowych możemy wyróżnić przewodnienie:
- hipotoniczne zwane zatruciem wodnym - przebiega ze zmniejszoną ilością sodu w ustroju, może być na przykład wynikiem nadmiernej podaży płynów bezelektrolitowych lub nadmiernego wytwarzania wazopresyny, skutkuje pojawieniem się obrzęków obwodowych, przesięków do jam ciała, obrzęku mózgu, co może być stanem zagrożenia życia.
- izotoniczne - przebiega z prawidłową molalnością płynów ustrojowych, mechanizm powstania może mieć charakter sercowy, nerkowy lub wątrobowy, skutkuje pojawieniem się obrzęków.
- hipertoniczne - przebiega ze zwiększoną molalnością czyli z hipernatremią, powstaje na przykład w przypadku podaży zbyt dużej ilości płynów wieloelektrolitowych lub na skutek upośledzenia funkcji nerek, skutkuje pojawieniem się obrzęków, nadciśnieniem tętniczym lub nawet zaburzeniami świadomości.