Co znaczy gruczoł tarczowy powiększony o obniżonej echogeniczności i niejednorodnej echostrukturze?

Witam. Ostatnio zdiagnozowano u mnie Hasimoto. Wynik usg: gruczoł tarczowy powiększony o obniżonej echogenicznosci i niejednorodnej echostrukturze z cechami nasilonego stanu zapalnego. Wyniki atpo 310 (n.0-35), atg 1216 (n.0-115). Tsh, t3, t4, ft3, ft4 wszystko w normie bez zarzutu. Byłam u 2 lekarzy endokrynologow i uslyszalam, że tego sie nie leczy. A fatalnie się czuję: ciągle zmęczenie, bezsenność, brak sił, zaburzenia rytmu serca, ciągle mi zimno itd. Czy tego się nie leczy naprawdę?

Dzień dobry,

Obraz usg jest typowy dla choroby Hashimoto, która może przebiegać zarówno w postaci powiększonej tarczycy - postać z wolem, jak i mieć charakter zapalenia zanikowego. Niestety nie podała Pani jak duże są wymiary tarczycy - u kobiet norma objętości do od 8 do 20 ml (stare normy do 18 ml). Jeśli gruczoł jest powiększony, a TSH znajduje się bliżej górnych wartości normy, część endokrynologów włączyłaby Pani hormony tarczycy, które spowodują spadek TSH, a tym samym zmniejszy się stymulacja do dalszego powiększania się gruczołu. Kiedyś w przypadku wola obojętnego stosowano hormony łącznie z suplementacją jodem, obecnie takie postępowanie faktycznie nie jest zalecane, choć zdarzają się lekarze, którzy takie leczenie jeszcze stosują.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych