Co zrobić aby miesiączka wróciła przy niskim BMI?

Witam mój problem to brak miesiączki. Ostatni raz miałam 2 lutego. Nie jestem w ciąży ale mam zbyt niskie bmi przy wzroście 172 ważę 46 kg. Chciałabym przytyć ale nie jem mięsa i mam też słaby apetyt co mogę zrobić żeby to zmienić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nieregularne miesiączki mogą mieć bardzo różnorodne podłoże. Należą do nich zaburzenia gospodarki hormonalnej, zmiany w obrębie narządów rodnych (torbiele, mięśniaki macicy), infekcje, stres, a także nieprawidłowa waga (niedowaga czy nadwaga). W Pani przypadku występuje faktycznie dosyć duża dysproporcja pomiędzy wagą, a wzrostem co skutkuje niskim BMI. Niedowaga ma na ogół bardzo duży i negatywny wpływ na organizm kobiety. Skutkuje to pojawianiem się wahań hormonalnych, co w konsekwencji prowadzi do nieregularności cyklu miesięcznego. Z tego też względu zachęcamy w pierwszej kolejności do rozmowy z ginekologiem, wykonania badań obrazowych (USG narządu rodnego) oraz hormonalnych. Ponadto trzeba będzie wykonać badania, które ocenią ogólny stan organizmu, czyli morfologię krwi z rozmazem, OB,CRP, poziomy jonów czy hormonów tarczycy. Ponadto, należy wziąć też pod uwagę analizę moczu. Dodatkowo w Pani sytuacji konieczna będzie konsultacja z dietetykiem, aby ustalić zakres oraz kaloryczność posiłków, by spełniały one Pani oczekiwania, a także pomogły doprowadzić BMI do prawidłowego poziomu. Wydaje się, że podjęcie takich kroków będzie pomocne w przywróceniu regularnego krwawienia miesiączkowego. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ginekologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.