Co zrobić gdy dziecko psiknęło do oka odświeżacz powietrza?

Syn lat 10 psiknął sobie do oka odświeżacz powietrza z bardzo bliskiej odległości. Oko go bardzo bolało i piekło. Przemywałam mu je wodą, solą fizjologiczną i sztucznymi łzami. Po godzinie oko jest podrażnione/czerwone i syn widzi jak za mgłą. Dodatkowo zakleiłam mu to oko. Po jakim czasie powinna nastąpić jakaś poprawa? Co mogę zrobić, żeby jeszcze mu pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zasugerować jak najszybszą wizytę u okulisty dziecięcego. Z relacji zawartej w pytaniu wynika, że odświeżacz powietrza, który zawiera substancje silnie drażniące, w tym alkohol oraz olejki zapachowe, dostał się do oka dziecka. Na skutek zdarzenia doszło do pojawienia się objawów typu ból oka, pieczenie zaczerwienie oraz zamglenie w polu widzenia. Zastosowane środki łagodzące, czyli przemywanie wodą, zakraplanie sztucznych łez czy zaklejenie oka nie przyniosły pełnego złagodzenia objawów. Z tego też względu konsultacja lekarska wydaje się być nieunikniona. Lekarz będzie w stanie dokładnie ocenić stan oka, w jakim stopniu jest ono podrażnione oraz czy nie doszło do uszkodzeń rogówki czy głębszych jego warstw. Zapewne konieczne będzie badanie fizykalne jak i badanie okulistyczne przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Na tej podstawie lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu i zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, np. krople do oka czy maść.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-oka

https://portal.abczdrowie.pl/bolace-oko

https://portal.abczdrowie.pl/poparzenia-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.