Cukrzyca a odczuwanie bodźców w kończynach

Witam Państwa jestem chora na cukrzycę od 39 lat, przez ten długi okres jestem na insulinie. Nie jestem osobą otyłą oraz nie mam problemów z sercem ani ze wzrokiem. Jedynie martwią mnie stopy gdyż mam wrażenie, że słabiej odczuwam bodźce zewnętrzne.Obecnie mam 61 lat i mam pytanie czy mogę mieć nadzieję na przeszczep?

Witam!
Objawy, o których Pani pisze, wskazują na rozwój powikłania cukrzycy, jakim jest polineuropatia obwodowa. Bardzo istotne jest, żeby zwróciła Pani szczególną uwagę na dobór obuwia, sprawdzanie czy w butach nie ma np. kamyczka, codzienny przegląd stóp podczas mycia (czy nie doszło do uszkodzeń, zranień, tworzenia się odcisków). To, czego się w tym przypadku najbardziej obawiamy to zespół stopy cukrzycowej, czyli powstanie trudno gojących się owrzodzeń z powodu słabego odczuwania bólu.
Specjalistami zajmującymi się zdrowiem stóp są podolodzy (podiatrzy) i jeśli ma Pani możliwość konsultacji z takim specjalistą, to polecam. Proszę również zwrócić uwagę na kontrolę glikemii - hiperglikemia przyspiesza rozwój powikłań.
Jeśli chodzi o Pani pytanie, to proszę o sprecyzowanie, o jaki przeszczep Pani chodzi - proszę zadać pytanie jeszcze raz.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli