Cukrzyca a planowanie ciąży

dzień dobry choruje na cukrzycę 30 lat , ogólnie wszystko jest w normie , nie mam dodatkowych chorób w zwiazku z cukrzycą, hemoglobina w normie i nurtuje mnie czy jeszcze mogę mieć dziecko i czy uda mi sie donosić ciążę a moje zdrowie nie zamieni sie w koszmar. To ważne dla mnie ale czy możliwe do spełnienia czyli macierzyństwo? mam swojego lekarza ale chciałam poznać opinie innych specjalistów w tej dziedzinie czy po tylu latach choroby i w wieku juz po 30 podjąć ten krok

Dzień dobry,

Wszystko zależy od Pani ogólnego stanu zdrowia. Jeśli przez te lata choroba była dobrze wyrównana i nie rozwinęła Pani poważnych powikłań, wówczas może Pani starać się o dziecko. Oczywiście nikt Pani nie zagwarantuje, że nie będzie komplikacji związanych z ciążą (ale one mogą również zdarzyć się u kobiet bez cukrzycy, czyż nie?) Proszę skonsultować się dokładnie z Pani diabetologiem, bo bez dokładnego zbadania Pani nie da się udzielić Pani dokładnej odpowiedzi. W niektórych sytuacjach warto również zasięgnąć opinii innego diabetologa, ale powinna Pani koniecznie na wizytę zabrać ze sobą całą historię choroby oraz podstawowe badania biochemiczne, z oceną funkcji nerek. Przed wizytą warto również wykonać badanie okulistyczne m.in. w kierunku obecności retinopatii. Proszę pamiętać, że: "do odważnych świat należy", a więc jeśli rzeczywiście jest tak jak Pani pisze, nie ma Pani powikłań cukrzycy, a bardzo pragnie Pani dziecka, warto wówczas spróbować. Proszę jeszcze porozmawiać o tym z zaufanym lekarzem i wziąć pod uwagę jego rady, a jeśli ma Pani wątpliwości udać się do drugiego, dobrego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli