Ćwiczenia i porady dietetyczne dla nastolatka

Witam! Nazywam się Kuba, mam 14 lat, 168-170 wzrostu, waga 65kg. Moja waga niby jest w normie, lecz mam troszkę wypukły brzuch oraz piersi troszkę wypukłe. Co mogę zrobić, aby mieć płaski brzuch razem z klatką piersiową (piersiami)? Może muszę stosować jakąś dietę, jeśli tak, rozpisałaby mi pani jakieś 5 posiłków dietetycznych, jakie można z łatwością przyrządzić w domu. Proszę o odpowiedź, co muszę zrobić, aby mój brzuch był płaski?

Witaj Kuba, W wieku 14 lat Twoje ciało dojrzewa, dlatego też zmienia się sylwetka. Pod wpływem zmian hormonalnych zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa w miejscach typowo dla mężczyzn (brzuch, piersi), dlatego ważne jest abyś teraz zadbał właściwie o swoją dietę oraz aktywność fizyczną by wymodelować sylwetkę. Na początek zacznij regularnie spożywać posiłki o małych objętościach, 5-6 razy dziennie. Na śniadanie zjedz np. serek wiejski z 3 kromkami pieczywa żytniego oraz pomidorem, 2 śniadanie to owoc np. jabłko/ banan/ nektarynka oraz jogurt naturalny. Obiad to zupa oraz mięso (150-200g) indyka lub schab, pół torebki kaszy lub ryżu oraz dużo surówki bez śmietany i majonezu. Podwieczorek (2) to kisiel lub budyń albo galaretka lub krążki ryżowe posmarowane dżemem. Na kolacje zjadaj 3 kromki pieczywa żytniego lub graham cienko posmarowanego masłem oraz 2 parówki wysokiej jakości (np. Berlinki, Jedyneczki) lub 3 plasterki wędliny (zawierającej ok 70% mięsa) lub 3 plasterki sera żółtego lub 2 jajka ugotowane lub jajecznica z dwóch jaj. Zawsze dodawaj do pieczywa warzywa np. czerwoną paprykę, natkę pietruszki, ogórka, pomidor, sałata zielona, gdyż są źródłem błonnika -regulują pracę jelit a tym samym usuwają wzdęcia. Ponadto musisz zrezygnować z kurczaka, gdyż zawierają dodatki hormonalne, które powodują u chłopców powiększenie piersi. Kurczaki to też McDonald, KFC, kebaby. Pij dużo wody mineralnej zawierające jod (np. Ustronianka z jodem, Jodica). Ważne są również regularnie wykonywane ćwiczenia modelujące sylwetkę np. http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch oraz http://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-plaski-brzuch. Ponadto biegaj, pływaj, jeździj na rowerze i rolkach przynajmniej godzinę dziennie. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek