Czuję się źle we własnym ciele

Witam, piszę do Pani, ponieważ nie wiem co robić. Czuje się strasznie we własnym ciele. Mam 16, prawie 17 lat przy czym mój wzrost sięga 164 cm i ważę 68 kg. Mam bardzo obfite uda, łydki są nawet w porządku, w nie najlepszym stanie są również moje ręce w górnych partiach, są strasznie ubite i wielkie jak i mój brzuch, biodra - schabiki a także plecy, znajduje się na nich wiele fałd wytworzonych przez tłuszcz, powoli zaczyna powstawać garb. Bardzo proszę o rady co do ćwiczeń oraz sposobu odżywiania się. Nie stać mnie na specjalne diety ani siłownię, chciałabym by moja ustosunkowana dieta nie nadwyrężała portfela mych rodziców. Bardzo mocno proszę o rady i wskazówki ! Dziękuję, zdesperowana i obrzydzona sobą Weronka.
ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że Twoja masa ciała wskazuje na lekką nadwagę, dlatego nie powinnaś się aż tak martwić. Czasami wystarczy wyeliminować parę błędów żywieniowych oraz zwiększyć aktywność fizyczną, aby powrócić do prawidłowej wagi.

Należy ćwiczyć minimum 30 minut około 3 razy w tygodniu, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, przysiadów, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut. Zajrzyj też na naszą stronę, gdzie znajdziesz przykładowe ćwiczenia.

Musisz wiedzieć jak się prawidłowo odżywiać, a dowiesz się tego z artykułów http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka
Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Pozdrawiam.