Czy 14-latka może mieć niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry moja 14-letna córka ma wiele objawów niedoczynność tarczycy. Ciągle mówi że jest jej zimno,spoznia jej się miesiączka,wypadają jej włosy,jest zmęczona oraz ma suchą skórę. Skarży się także na ucisk w szyi. Miesiąc temu robiłyśmy pobranie krwi na TSH I miała 2,400. Czy jest to prawidłowy wynik oraz czy może być to niedoczynność tarczycy?Proszę o odpowiedź

Dzień dobry,

Opisane przez Panią dolegliwości wymagają pogłębienia diagnostyki: proszę skonsultować córkę z endokrynologiem dziecięcym, uzupełnić diagnostykę (ponownie oznaczyć TSH, ponadto ft3, ft4, morfologię i CRP, przeciwciała anty-TPO i anty-TG).

Sprawdzenie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG pozwoli potwierdzić lub wykluczyć autoimmunologiczne tło choroby (ch. Hashimoto), badaniem uzupełniającym będzie USG tarczycy, jeżeli endokrynolog wskaże taką potrzebę.

Morfologia i CRP są istotne w celu rozpoznania ewentualnego stanu zapalnego - ból w obrębie szyi może świadczy o tzw. podostrym zapaleniu tarczycy, które zazwyczaj przebiega czteroetapowo: wyróżnia się fazę nadczynności, I fazę bezobjawową, fazę niedoczynności i II fazę bezobjawową. W okresach tzw. eutyreozy stężenia TSH mogą być prawidłowe, dlatego powtórzenie badania będzie istotne. Przewlekłość objawów sugeruje zapalenie autoimmunologiczne, czyli wspomnianą powyżej chorobę Hashimoto, natomiast uczucie ucisku wiąże się najprawdopodobniej z rozwojem wola, czyli powiększeniem masy narządu. Należy zbadać więc obie możliwe przyczyny.