Czy anemia może powodować duszności?

Witam. Dwa tygodnie temu wyszłam ze szpitala, trafiłam tam po zrobieniu badań HGB 7,5 , żelazo 9 . Czułam się osłabiona, miałam trudności z oddychaniem, nie mogłam złapać tchu, takie wrażenie jakby ktoś stał mi na klatce piersiowej. W szpitalu szukali przyczyny niedokrwistości: badanie krwi na krzywą wchłaniania żelaza - wynik ok., USG jamy brzusznej - ok., gastroskopia - ok., RTG klatki piersiowej - ok., konsultacja ginekologiczna - przerost endometrium 6,8mm i propozycja "czyszczenia" (już jestem po zabiegu). Po tygodniu wyszłam ze szpitala, w szpitalu duszności ustąpiły, ale teraz w domu znów powracają :((( Nie codziennie, ale są. Czy niedobór żelaza może powodować tego typu dolegliwości? Jestem zrozpaczona, boję się wychodzić z domu, bo już raz na zakupach mnie tak dopadło, że tchu nie mogłam złapać. Błagam o pomoc, jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Dodam, że zażywam T*** 2x1 dziennie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Ciężka anemia (niedokrwistość) może powodować osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku, duszności, a nawet czasami u osób predysponowanych, niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał. Jest to związane ze zbyt małą ilością nośników tlenu w organizmie i tym samym niedotlenienia komórek. Uzupełnianie nieoborów zajmuje dłuższy czas, niemniej jeżeli dolegliwości ponownie nasiliły się, uważam, że powinna Pani udać się do lekarza, który panią zbada i zaleci odpowiednie postępowanie.
Być może będzie trzeba skontrolować ponownie morfologię krwi.

Przyczyn duszności jest wiele, więc choć ma Pani anemię, należy wykluczyć inne schorzenia, które mogą je powodować.

Pozdrawiam serdecznie