Czy antybiotyk zdążył osłabić działanie antykoncepcji?

Dzień dobry. Biorę lek duracef oraz liberelle. Stosunek odbył się po godzinie od wzięcia pierwszej tabletki antybiotyku, w 2 tyg brania blistra liberelle. Do tej pory liberelle było stosowane regularnie. Czy ochrona została zachowana czy antybiotyk zdążył osłabić działania? Również mam pytanie czy od antybiotyku mogą nastąpić krwawienia srodcykliczne bo biorę duracef już 4 dzień i właśnie dziś wystąpiły plamienia.
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry, przyjęcie pierwszej tabletki antybiotyku nie ma wpływu na działanie tabletki antykoncepcyjnej (chyba ,że wystąpiła biegunka po przyjęciu leków). Ale w ciągu następnych dni terapii Duracefem oraz 10 dni po zakończeniu powinno się stosować dodatkową metodę antykoncepcji np. prezerwatywa. Dane wskazują, iż do osłabienia skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych dochodzi bardzo rzadko, ale trzeba mieć na uwadze ryzyko zajścia w ciąże.