Czy bendodiazepiny mogą uzależnić?

Dzień dobry, czy benzodiazepiny zażywane w następujących dawkach dziennych: Clonazepam 1mg, Sedam 0,75mg oraz Citabax 20mg, mogą uzależnić?

Benzodiazepiny mają niewątpliwy potencjał uzależniający, a klonazepam należy do szczególnie ryzykownych pod tym względem leków z tej grupy (głównym wskazaniem do jego stosowania jest padaczka, a nie problemy psychiczne). Uważa się, że bezpieczne stosowanie tych leków nie powinno przekraczać 4-6 tygodni, ale dokładne ryzyko uzależnienia należy określać z lekarzem. Zawsze warto szukać bezpieczniejszych alternatyw farmakologicznych niż benzodiazepiny, tym bardziej, że klonazepam raczej nie powinien być stosowany ze wskazań psychiatrycznych.