Czy codzienny stres w pracy może mieć niekorzystny wpływ na przebieg terapii?

Dzień Dobry,choruję na zaburzenia depresyjno lękowe mieszane. Biorę leki i chodzę na psychoterapię (pani psycholog na podstawie wywiadu stwierdziła że przyczyną mojego zaburzenia jest stres w pracy) i tu mam pytanie czy codzienny stres jaki towarzyszy mi w pracy może mieć niekorzystny wpływ na przebieg leczenia poprzez terapię? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Psychoterapia ma służyć m.in. temu aby lepiej radziła Pani sobie z codziennym stresem. Warto opowiedzieć o tym stresie swojemu terapeucie i zająć się tym tematem w terapii.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Witam,
Stres jako czynnik negatywny ma wpływ na wiele aspektów naszego życia. Postawiono u Pana diagnozę zaburzeń depresyjno- lękowych. Jeśli rozłożymy lęk na składowe to jednym z jego aspektów jest stan wzbudzenia autonomicznego układu nerwowego. Aby do tego doszło musimy dany bodziec ocenić jako zagrażający. Miarą intensywności lęku jest dysproporcja miedzy spostrzeganym niebezpieczeństwem a ocenianymi możliwościami poradzenia sobie z nim w danej sytuacji. W zaburzeniach lękowych ocena niebezpieczeństwa jest nieadekwatna i przesadna. Jeśli terapia ma iść w kierunku leczenia zaburzeń lękowo- depresyjnych, to jednym z elementów będzie praca nad lękiem. Przekładając to na kategorie zachowań, terapeuta może Pana nauczyć, co robić aby nie unikać trudnych sytuacji, aby konfrontować się z bodźcem lękowym, ale może również pracować nad wzrostem poczucia własnej wartości ,,Jestem silny, poradzę sobie z trudnym zadaniem, dam radę”. Czyli ten codzienny stres w pracy może być obszarem do pracy w terapii i tym samym ma taki związek z terapią.
Pozdrawiam
Milena Goncerz