Czy dojrzały wiek redukuje ryzyko ciąży?

Dziekuje za odpowiedz. Zanim zrobie jutro test, czy to prawda, ze wiek 44 (cykle ostatnio 24-27, dwa ostatnie 24dn i ogolnie od 3 lat krotkie menstruacje, 2-max3 dn),"wypadek zsuniecia sie prezerwatywy" na poczatku piatego dnia cyklu plus zazyty Postinor 1,5 godz po, czy to wszystko znaczaco redukuje ryzyko ciazy? Jak mocno, jesli moglby Pan okreslic?Wiem, ze tylko testy wyklucza. Ale wariuje ze stresu. Dziekuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji szansa na ciążę jest dość mała. Oczywiście zarówno wiek jak i charakter miesiączk zmniejsza szansę na zapłodnienie.

Dzień dobry!

Brak wytrysku w pochwie, dni potencjalnie niepłodne i zażyty Postinor niemal wykluczają ciążę. Ostatecznie wątpliwości rozwieje test ciążowy. W przyszłości warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, wykonać badania określające poziom hormonów - płodność, oraz rozważyć, jaka metoda antykoncepcji byłaby dla Pani najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza, aby uniknąć ponownego stresu w przyszłości.

Pozdrawiam!