Czy dwa kleszcze mogą wywołać boreliozę?

Witam, mam pytanie, we wrześniu 2010 r. znalazłem 2 kleszcze na swoim ciele. W listopadzie 2010 r. doznałem porażenia nerwu twarzy, leczenie trwało ok 1,5 miesiąca. Od czasu do czasu mam różne dolegliwości: bóle i kłucia w klatce piersiowej, drętwienie rąk i nóg, drżenie powiek, tiki nerwowe twarzy, bóle karku, rzadko bóle stawów palców oraz łokci i kolan. Ogólne zmęczenie i kilka innych. W kwietniu 2011 r. zrobiłem test metodą Ellisa - w klasie IgM wyszedł dodatni (24), w klasie IgG ujemny. Następnie zrobiłem test WB - IgM, p31 OspA(p31) - pozytywny (intensywność 20) Znaki (+ Silne wybarwienie), IgG - wynik negatywny. Do lekarza zakaźnego mam termin na wrzesień 2011 r. (mogę tyle czekać, czy szukać coś szybciej prywatnie?). Czy może to świadczyć o boreliozie? Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Przedstawione wyniki mogą sugerować boreliozę, dlatego uważam, że warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Borelioza jest chorobą bardzo podstępną i czasami skąpoobjawową, ale dającą poważne komplikacje, gdy nie jest leczona.

Im szybsze zastosowanie leczenia, tym przebieg jest łagodniejszy jak i większe szanse na nie wystąpienie odległych powikłań, takich jak np. neuroborelioza.

Pozdrawiam!