Czy faktycznie muszę założyć Holter?

Jestem po plastyce zastawki i operacji ASD1 w 2017 i nie pierwszy raz zdarza mi się coś takiego, jak dzisiaj. Nagle zaczęły brać mnie zimne poty, uczucie niepokoju, czy takiej duszności w klatce piersiowej, zrobiło mi się gorąco, zaczęła cierpnąć lewa dłoń i w rezultacie nie czułam połowy palcy. Najpierw przyszły również zawroty głowy i płytki oddech. Dużo nie brakowało aby zemdlec. Już nie pierwszy raz się takie coś zdarzyło, ale towarzyszyła temu utrata przytomności. Co mogło być tego przyczyną, jakie badania mogę wykonać aby to sprawdzić? Zalecają holtera, jednakże kiedy go mam nic się takiego nie dzieje.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Czym różni się EKG od Holtera EKG?

EKG i holter EKG to badania serca. Czym się charakteryzują? Jakie są różnice między nimi? Na ten temat wypowiada się specjalista - kardiolog dr Piotr Gryglas.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

zachęcamy, aby wszelkie niepokojące objawy – takie jak duszność, zimne poty, uczucie niepokoju – zgłaszać jednocześnie do lekarza POZ i do kardiologa. Lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł zlecić Pani podstawowe badania krwi i moczu, ale przede wszystkim przeprowadzi pogłębiony wywiad, który wstępnie wykluczy kilka możliwości diagnostycznych. Przede wszystkim proszę notować sytuacje i okoliczności, w których Pani funkcjonowanie się pogarsza, ze szczególnym uwzględnieniem czynników stresowych. Warto też samodzielnie mierzyć i odnotowywać wartości ciśnienia krwi oraz tętna.

Badanie Holtera jest bezpieczne i nieinwazyjne, a jednocześnie doskonale wspomaga kardiologa w pracy. Jedynym uciążliwym ograniczeniem związanym z tym sposobem diagnostyki stanowi ograniczenie stosowania telefonu komórkowego na 24 godziny, a więc na czas monitorowania rytmu pracy serca. O badaniu więcej informacji znajduje się w tym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg.

Poza badaniami kardiologicznymi i podstawowymi parametrami krwi w pierwszej kolejności może Pani rozważyć diagnostykę sprawności układu oddechowego np. przez wykonanie spirometrii. Życzymy zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty