Czy jak dostanę okres, mogę być pewna, że nie jestem w ciąży?

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne Belara regularnie, codziennie o tej samej porze dnia. Dostałam miesiączkę w czwartek, a skończyła mi się we wtorek rano. We wtorek wieczorem kochałam się z partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia, partner NIE skończył we mnie. Jakie jest ryzyko ciąży? Czy jak dostanę miesiączkę, to mogę być spokojna, że NIE jestem w ciąży? Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro przyjmuje Pani regularnie tabletki antykoncepcyjne i nie dopuszcza do sytuacji, w których ich skuteczność mogłaby zostać obniżona, to nie ma Pani powodów do obaw i nie musi stosować dodatkowego zabezpieczenia w czasie krwawienia.

Tabletki antykoncepcyjne chronią bowiem przed ciążą zarówno w czasie ich przyjmowania, jak i podczas 7-dniowej przerwy czy też podczas przyjmowania tabletek placebo.

Ponadto miesiączki w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej to tzw. krwawienie z odstawienia. Przyjmuje się, że jeśli wystąpi ono tak jak powinno, to ciąża jest wykluczona. Dla potwierdzenia można również oznaczyć stężenie poziomu beta-HCG we krwi.

Odpowiedź specjalisty na podobne pytanie znajdzie Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-podczas-stosunku-w-czasie-krwawienia-z-odstawienia-i-przebieg-krwawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.