Co mogą znaczyć brązowe upławy zamiast krwawienia?

Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne regularnie o stałej porze od 3 miesięcy (jestem w trakcie 3 opakowania). Przy pierwszym opakowaniu występowały plamienia przed tabletkami placebo, a następnie przy tabletkach placebo dostałam krwawienia. Przy drugim opakowaniu w trakcie brania tabletek placebo zamiast krwawienia wystąpiło plamienie w formie brązowych upławów (trwało to 4 dni). W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych współżyłam z partnerem bez dodatkowej antykoncepcji. Czym może być spowodowane wystąpienie brązowych upławów zamiast krwawienia? Czy może to być spowodowane z zapłodnieniem?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, jaką są tabletki antykoncepcyjne mogą występować brązowe plamienia i najczęściej nie jest to powodem do niepokoju. Są one po prostu skutkiem ubocznym tej formy antykoncepcji.

Takie plamienia mogą pojawiać się zarówno w środku cyklu, jak i w momencie, kiedy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia (czyli podczas stosowania tabletek placebo).

Jest Pani w tzw. okresie adaptacyjnym, który trwa przez pierwsze trzy miesiące od rozpoczęcia antykoncepcji. W tym czasie możliwe są takie dolegliwości i nie są one spowodowane zapłodnieniem. Jeśli przyjmowała Pani tabletki zgodnie z zaleceniami producenta, to ryzyko ciąży jest naprawdę niewielkie.

Poniżej wklejamy odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciemnobrunatne-plamienia-zamiast-krwawienia-z-odstawienia-yasminenelle, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-zamiast-krwawienia-z-odstawienia-mam-tylko-brazowe-plamienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.