Czy jedzenie co godzinę wpłynie negatywnie na metabolizm?

Czy jedząc co godzinę np. marchewkę lub coś niskokalorycznego (do 100 - 150 kcal) wpłynie to negatywnie na metabolizm, "zakłóci" odżywianie podczas diety? Oczywiście łączna ilość kalorii z głównymi posiłkami nie przekroczy dziennego zapotrzebowania. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jedzenie co godzinę nie jest zalecane.

Po pierwsze, utrudnia oszacowanie ilości spożywanych kalorii i składników odżywczych. Łatwo jest zjeść więcej niż zostało to zaplanowane, ponieważ organizm jest przyzwyczajony do większych porcji pożywienia i prędzej czy później nadejdzie ochota na zjedzenie czegoś "konkretnego".

Po drugie, rozmiar żołądka jest zazwyczaj większy niż wielkość jednego produktu niskokalorycznego - istnieje więc ryzyko odczuwania głodu przy takim sposobie jedzenia.

Po trzecie, aby posiłek był pełnowartościowy należy go skomponować tak, aby zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze: węglowodany, białko i tłuszcze. Jedzenie tych składników osobno nie jest rozwiązaniem, ponieważ w procesie trawienia i wchłaniania związki te tworzą kompleksy, które mają większą wartość biologiczną, gdy występują razem niż gdy się je spożywa osobno.

Najlepszym przykładem jest białko, które składa się z 18 aminokwasów - część z nich nasz organizm potrafi sam wytworzyć, część natomiast musi być dostarczona z pożywieniem. Problem polega na tym, że różne produkty zawierają różne aminokwasy. Aby stworzyć pełnowartościowe białko należy tak skomponować posiłek, aby zawierał on wszystkie niezbędne aminokwasy.

Zalecam jedzenie co 3 godziny pięciu posiłków - trzy z nich powinny zawierać produkt białkowy, tłuszczowy i zbożowy, czyli być pełnowartościowe. Dwa natomiast są traktowane jako przekąski, a więc może to być na przykład marchewka lub owoc.

Pozdrawiam serdecznie