Czy konieczne będzie usunięcie szyjki macicy?

9lat temu mialam klykciny.wyleczylam je bardzo szybko.czy mozliwe ze nadal mam wirusa?27 lat temu mialam wypalana nadzerke ale nadzerka jest nadal.zawsze bylo ok a teraz lekarz stwierdzil ze jest brzydka.czy to wina wirusa?czekam za wynikiem i bardzo sie martwie bo wspomnial ze jak bedzie nie wporzadku to usunie szyjke.mam 45lat

Lek. Paweł Szadkowski

Wirus powodujący kłykciny kończyste, to nie ten sam wirus, który powoduje zmiany szyjki macicy, mogące ulegać transformacji nowotworowej. Oczywiście, że możliwe, że po leczeniu wirus pozostał latentny w komórkach organizmu, ale to nie ten wirus jest przyczyną nadżerki. Najważniejszy jest wynik cytologii.