Czy konieczne jest powtórzenie antybiotykoterapii?

Witam, mam żółte uplawy i czuję dyskomfort w podbrzuszu szczególnie z lewej strony, kilka miesiący temu brałam antybiotyk na rzesistka pochwowego, byłam niedawno u ginekologa i powiedziałam o dolegliwościach które powróciły przepisał mi antybiotyk oraz probiotyki do pochwowy jednak nadal czuje ból i mam żółte uplawy, czy będzie konieczne powtórzenie antybiotykoterapi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, konieczne byłoby ustalenie patogenu poprzez pobranie wydzieliny pochwowej i wykonanie antybiogramu. Bez tego trudno powiedzieć, co odpowiada za nawrót dolegliwości i czy faktycznie konieczny jest antybiotyk (a jeśli tak, to jaki). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/antybiogram.

Żółte upławy najczęściej są spowodowane nadżerką szyjki macicy i wówczas towarzyszy im także ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz plamienia między miesiączkami. Odsyłam do materiału omawiającego kwestię żółtych upławów: https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie.

Proszę niezwłocznie zgłosić się do ginekologa – dopiero po ustaleniu przyczyny Pani dolegliwości, możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zniweluje upławy oraz ból.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica-u-mezczyzn-i-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.