Czy lek Cystone ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, Czy lek cystone ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych ? Skład: * Shilapuspha - (Flos Didymocarpus pedicellata) - 130 mg. * Pasanabheda - (Saxifraga ligulata) - 98 mg. * Manjishtha - (Radix Rubia cordifolia) - 32 mg,. * Nagarmusta - (Radix Cyperus scariosus) - 32 mg. * Apamarga- (Achyranthes aspera) - 32 mg. * Gojiha - (Onosma bracteatum)- 32 mg. * Sahadevi - (Vernonia cinerea) - 32 mg. * Hajrul yahood bhasma - 32 mg. * Shilajeet - (oczyszczony) - 26 mg.

Redakcja abcZdrowie

Witam, raczej nie ma przeciwwskazań, ale proszę pamiętać, że w przypadku preparatów roślinnych oraz suplementów diety, nie zawsze prowadzone są badania kliniczne, które mogą wskazywać ewentualne skutki uboczne lub interakcje z innymi lekami. Niestety preparaty ziołowe nie podlegają takiej samej kontroli jak leki, co oznacza, że nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć ich działanie w interakcji z lekami. Szczegółowy opis tego problemu odnajdzie Pani pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wplywaja-suplementy-ziolowe-na-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych. W przypadku składników roślinnych szczególną ostrożność należy zachować przy zielu dziurawca oraz siemieniu lnianych – ich niepożądana interakcja z lekami antykoncepcyjnymi jest pewna. Proszę zapoznać się z opinią naszego eksperta odnośnie ziół: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-ziol-na-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych. Dla pewności warto zachować 3-4-godzinny odstęp pomiędzy tabletką antykoncepcyjną a suplementem diety. Na wszelki wypadek może Pani postępować w ten sposób również z innymi preparatami. Wtedy działanie antykoncepcji nie powinno zostać zaburzone. Proszę również nie zapominać o uważnym czytaniu ulotek informacyjnych dołączanych do leków – tam odnajdzie Pani ewentualne działania niepożądane i możliwe interakcje z innymi lekami. Na czas terapii tym suplementem (czyli 1-2 tygodnie) może Pani również zastosować dodatkową ochronę, np. w postaci prezerwatywy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.