Czy mam za mało wód płodowych?
Witam.bylam na usg tzw.polowkowym i lekarz stwierdzil malo wod płodowych czy owodniowych niewiem bo bardzo szybko to powiedzial i nie zrozumialam dobrze.czy to powod do niepkoju co mam robic?wizyte u lekarza proeadzacego mam za 3 tyg.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
wody płodowe, inaczej zwane płynem owodniowym, spełniają szereg ważnych dla rozwijającego się płodu funkcji. Przede wszystkim jest to funkcja ochronna przed czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo płyn owodniowy pomaga dziecku rozwijać się, odżywiać i rosnąć. Ich ilość wzrasta do około 34.-36. tygodnia ciąży, by potem stopniowo spadać. Odsyłam Panią do artykułu na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.
O zaburzeniach objętościowych mówimy, gdy ilość wód jest niewspółmierna do danego etapu ciąży. Zarówno nadmiar, czyli wielowodzie, jak i niedobór, to jest małowodzie, mogą być groźne.
Małowodzie ma związek z nieprawidłową pracą łożyska i może niestety skutkować m.in. przedwczesnym porodem. Około 20. tygodnia ciąży objętość płynu owodniowego powinna wynosić mniej więcej 300 ml, natomiast badanie, które to określa to USG i AFI. W przypadku zdiagnozowania małowodzia lekarz może zlecić nawet hospitalizację, często jednak wymagane są kontrole i badania diagnostyczne, odpoczynek i właściwe nawodnienie ciężarnej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/malowodzie.
Trudno natomiast odnieść się do Pani sytuacji, ponieważ nie przytoczyła Pani wyników badań, więc niewykluczone, że nie ma Pani powodów do obaw, a jedynie wskazane jest skrupulatne kontrolowanie ilości wód oraz stanu łożyska w kolejnych tygodniach.