Czy mam zespół Polanda?

Witam, jakiś czas temu natknęłam się w internecie na hasło "zespół Polanda" i od tego czasu nie daje mi to spokoju. Czytałam, że zespół ten to nie tylko niedorozwój klatki piersiowej, ale również wady kości (np. promieniowej), brachydaktylia (krótkie palce) itd. Jeżeli nie zauważam (nie byłam jeszcze u lekarza) żadnych innych wad typowych dla tego schorzenia, to czy mogę powiedzieć, że mam syndrom Polanda czy nie? Chciałabym zrobić operację refundowaną przez NFZ, ale nie wiem, czy się nadaję? Pozdrawiam.

Witam!
Zespół Polanda zawiera kilka wad wrodzonych: jednostronna hipoplazja lub aplazja mięśni klatki piersiowej i brodawki sutkowej, krótkopalczastość i zrosty palców po tej samej stronie. Oprócz tych wad mogą czasem współistnieć liczne inne: nieprawidłowo rozwinięty układ pokarmowy, krótkie palce u rąk (brachodaktylia), brak części palców (oligodaktylia), serce umiejscowione po prawej stronie klatki piersiowej (dekstrokardia), przepuklina przeponowa, wady przepony, wady w budowie kości ramiennej, wady w budowie kości promieniowej lub jej brak, wady w budowie kości łokciowej lub jej brak, wady w budowie żeber, asymetria kończyn górnych. Należy jednak zaznaczyć, że nie każda asymetria piersi sugeruje podejrzenie zespołu Polanda. Szczególną ostrożność przy rozpoznaniu należy zachować gdy nie stwierdza się żadnych współistniejących wad. Proponuję skonsultować wstępnie problem z ginekologiem. W przypadku potwierdzenia podejrzeń należy skonsultować problem z chirurgiem plastycznym. W uzasadnionych przypadkach może zostać wykonana operacja refundowana. Niestety bez badania nic więcej nie da się powiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie!