Czy masturbacja prowadzi do przepukliny?

Witam, mam 16 lat masturbuję się od jakiś 3 lat. Niedawno, jak zmieniałem koszulkę, mama zobaczyła, że mam lekkie uwypuklenie na brzuchu (po prostu myślałem, że przytyłem), a ona mi mówi, że to chyba przepuklina. Ja w pierwszym momencie pomyślałem, że od masturbacji. Więc czy masturbacja prowadzi do przepukliny? Choć ja wątpię, że mam przepuklinę, lecz wole się upewnic. POZDRAWIAM, CZEKAM NA ODPOWIEDŹ. PS Masturbuje się 1-3 razy dziennie.

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

masturbacja może doprowadzić do różnych rzeczy, z zaburzeniami erekcji na czele, ale do przepukliny raczej nie. Jej przyczyny należy wypatrywać gdzie indziej.

Nie zmienia to faktu, iż przepuklina musi ulec jak najszybszemu odprowadzeniu do jamy brzusznej - najpoważniejszym powikłaniem jest martwica jelita, co kończy się zazwyczaj poważną operacją. Proszę udać się jak najszybciej do chirurga.