Czy mogę bezpiecznie brać zimne prysznice?

Dzień dobry, Mam 29 lat, od kilku dni staram się trochę więcej ruszać (nawet lekarz endokrynolog mi to zalecił). 2 dni temu wziąłem pierwszy zimny prysznic, woda była wręcz lodowata. Chciałem się uodpornić, bo to zawsze była moja słabość zdrowotna. Dziś, po drugim prysznicu, który był wczoraj, zacząłem od rana czuć uczucie ciężkości w klatce piersiowej oraz lekki ucisk w gardle (zacząłem chrząkać jakbym miał jakąś chrypę, ale w ostatnich miesiącach tego nie miałem). Czy może to oznaczać, że za zimną wodę wybrałem na początek? A może nie powinienem wcale zimnych pryszniców brać? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie zimne bądź chłodne kąpiele mają pozytywny wpływ na odporność człowieka. Jednak, jako że jest Pan początkujący, to warto podejść do tematu z dużą dozą rozwagi oraz ostrożności. Z relacji zawartej w pytaniu wynika, że proces zmiany stylu życia rozpoczął Pan niedawno i jest to jeden z jego elementów. Najlepiej byłoby rozpocząć hartowanie od stopniowego zmniejszania temperatury wody. Nie można robić tego nagle i przy bardzo zimnej wodzie, ponieważ może się Pan zaziębić albo wręcz rozchorować. Po kąpieli odczuwa Pan obecnie ciężkość w klatce piersiowej oraz pojawiła się chrypa. Wydaje się, że te objawy będą przejściowe i w najbliższym czasie znikną. Jeśli Pańskie samopoczucie będzie się pogarszać, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Możliwe, że trzeba będzie na chwilę zrezygnować z tego typu zachowań, aby rozpocząć proces od nowa.

Niewykluczone, że lekarz zaleci wykonanie także badań ogólnych w postaci morfologii krwi, aby sprawdzić, czy Pański stan zdrowia pozwala na takie działania. Serdeczne pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/zimne-prysznice-moga-pomoc-w-walce-z-nadwaga-sa-nowe-badania

https://portal.abczdrowie.pl/zdrowy-tryb-zycia-mlodziezy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.