Dlaczego mam bóle głowy i zimne poty?

Witam. Od jakiegoś czasu towarzyszy mi ból głowy, a przy tym zimne poty i uderzenia gorąca. Gdy wstaje z lozka, krzesła, wysiadam z samochodu czy po prostu ide robi mi się ciemno przed oczami i czuje jakbym miała zaraz zemdlec. Gdy robi mi się ciemno przed oczami mam kolatanie serca i to takie jakby mialo zaraz wyskoczyc. Jestem ciągle przemeczona i strasznie ospała. Karolina, 21 lat.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania i przeprowadzi pełen wywiad medyczny. Tylko w taki sposób będzie możliwe poznanie przyczyn Pani dolegliwości: mroczków przed oczami, kołatania serca, zmęczenia, zimnych potów i uderzeń gorąca.

Przede wszystkim, jeszcze przed wizytą lekarską, może Pani wykonać sobie kilka pomiarów ciśnienia tętniczego i pulsu w ciągu dnia. Wiele z występujących u Pani objawów pokrywa się z typowym katalogiem dolegliwości przy niskim ciśnieniu krwi. Niedociśnienie, zwane także hipotensją lub hipotonią, to przypadłość dotycząca przede wszystkim młodych kobiet, ale także osób szczupłych, tych, którzy wykazują dużą aktywność fizyczną oraz dziewczyn w trakcie dorastania. O niedociśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 100 mm Hg, a rozkurczowe poniżej 60 mm Hg. Doraźnie, przed wizytą lekarską, dla poprawy samopoczucia może Pani wypróbować kąpiel pod prysznicem z naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, spożywanie kawy albo innych preparatów na bazie kofeiny, dodawanie do potraw większej ilości soli.

W tym artykule znajdzie Pani informacje na temat problemu niedociśnienia tętniczego: https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze.

W przedmiocie leczenia hipotensji najważniejsze jest ustalenie, czy niskie ciśnienie krwi ma charakter pierwotny, czy też wtórny – wtedy należy znaleźć pierwotną przyczynę, która wywołuje objawy. Zazwyczaj lekarze proponują w tym celu poszerzoną diagnostykę w postaci morfologi, EKG oraz całodobową rejestrację ciśnienia tętniczego (holter ciśnieniowy).

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-uderzenia-do-glowy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zimne-poty-i-ciemno-przed-oczami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.