Czy takie ciśnienie należy uznać za normlane?

Witam. Mam pytanie odnośnie ciśnienia.Czy normalnym jest ze mam normalne ciśnienie z rana 120/80 lub wartości są czasem nawet delikatnie niższe. A wieczorem lub późnym popołudniem cicnienia rośnie?Waha się czasem między 130/85 do max 140/90 ale te wyzelsze wartości zdążają się bardzo rzadko. Przeważnie wynosi 135/85. Moze to zależeć od intensywności w ciągu dnia lub stresu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciśnienie krwi w wysokości 120/80 mm Hg jest ciśnieniem prawidłowym optymalnym dla młodych ludzi oraz osób w średnim wieku. Wartości powyżej tego wskazania – aż do 139/89 mm Hg są w granicach normy, nazywane prawidłowym wysokim ciśnieniem krwi. Dopiero wartości od i powyżej 140/90 mm Hg są uznawane za lekkie nadciśnienie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie.

Natomiast warto wiedzieć, że wahania pomiarów ciśnienia krwi na przestrzeni doby są zupełnie naturalne – rano ciśnienie krwi powinno być niższe, zaś wieczorem – relatywnie najwyższe. Incydentalne skoki ciśnienia bywają spowodowane dużym wysiłkiem fizycznym czy stresem.

Pod tym adresem dowie się Pan więcej o normach dla poszczególnych grup wiekowych oraz przeczyta Pan, czym jest nadciśnienie oraz niedociśnienie: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Jeżeli skoki ciśnienia pojawiły się u Pana niedawno bądź też idzie to w parze z pogorszeniem samopoczucia fizycznego (kołatanie serca, uderzenia gorąca, duszność, zmęczenie itd.), to warto mimo wszystko skonsultować swe wątpliwości ze specjalistą – niekiedy w takich sytuacjach zakładany jest pacjentowi holter. Natomiast o wpływie diety oraz stresu na nadciśnienie może Pan przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/utrzymanie-prawidlowego-cisnienia-krwi-to-podstawa-zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.