Czy potrzebuję leczenia farmakologicznego?

Witam, mam 20 lat, przechodzilem duzo stresu i naduzywalem alkoholu, zauwazylem wysokie ciśnienie do 160 wieczorami, zaczalem je mierzyć. Z rana cisnienie jest ksiazkowe wieczorem jest wyzsze. Ograniczylem stres, wyrzucilem alkohol z mojego zycia, od 3 tygodni ograniczam, zdrowiej zaczalem sie odzywiać. Pracuje fizycznie, cwicze na siłowni, moje cisnienie z rana jest ksiazkowe a wieczorem 135-140/78-85 czy potrzebuje leczenia farmakologicznego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dobrze, że postanowił Pan o siebie zadbać.

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120-129 / 80-84 mm Hg. Ciśnienie wysokie, ale nadal prawidłowe to 130-139 / 85-89 mm Hg. O nadciśnieniu 1. stopnia możemy mówić w przypadku poniższych parametrów: 140-159 / 90-99 mm Hg.

Więcej norm podanych jest w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Patrząc na podane widełki, Pańskie wyniki znajdują się pomiędzy prawidłowym ciśnieniem wysokim a nadciśnieniem 1. stopnia. Proszę więc nadal systematycznie kontrolować swoje ciśnienie. Jeśli w większości przypadków górna granica będzie wynosiła więcej niż 140 mm Hg, to bardzo możliwe, że konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Podobne pytanie pojawiło się w naszym serwisie. Oto ono: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-cisnienie-wieczorem-i-w-nocy-wzrasta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam.Na razie sugeruję prozdrowtny tryb życia-redukcja alkoholu,dieta z ograniczeniem soli kuchennej,normalizacja wagi,regularna aktywność fizyczna(wysiłki wytrzymałościowe plus trochę oporowych.Po kilku miesiącach ocena cisnienia.