Czy mogę brać taką ilość kwasu foliowego?

Dzień dobry, mam pytanie, lekarz przepisał mi tardyferon (1xdziennie) i właśnie się zorientowałam, ze ten preparat ma 0,35 mg kwasu foliowego, a ja przyjmuje go razem z innymi witaminami ciążowymi (kwas foliowy 300 ug jego aktywna forma 312 ug) czy to już nie będzie za dużo? Czy mogę brać to i to?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Gratulujemy Pani ciąży!

Kwas foliowy przyjmowany w czasie trwania ciąży to niezbędna witamina do prawidłowego rozwoju płodu. Chroni on przed rozwojem wad cewy nerwowej, więc jego spożywanie jest niezbędne w czasie tak ważnego okresu jak ciąża.

Przepisany przez lekarza preparat zawiera żelazo pod postacią siarczanu żelaza z dodatkiem właśnie kwasu foliowego. Stosuje się go w sytuacjach niedoboru żelaza i niedokrwistości, również w ciąży. Prawdopodobnie z badań krwi wystąpił u Pani niedobór hemoglobiny i otrzymała Pani właściwe leczenie.

Stosowanie większej, niż zalecanej dawki kwasu foliowego nie stanowi zagrożenia dla Pani, ani ciąży. Przyjmowanie większych wartości tej witaminy nie powoduje skutków ubocznych. Kwas foliowy wykazuje również korzystne działanie w przeciwdziałaniu chorób serca i miażdżycy.

W razie wątpliwości zalecamy wizytę u lekarza ginekologa, który oceni przyjmowane przez Panią dawki kwasu foliowego i zdecyduje o ewentualnej modyfikacji dawkowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/kwas-foliowy

https://parenting.pl/kwas-foliowy-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.