Czy mogę mieć nerwicę natręctw?

Mam takie myśli np. że jak w pracy przyciągnę jakiś pojemnik ( musi być określona liczba) lub coś powiem to koleżanka którą lubię przestanie być dla mnie miła i rzeczywiście czasem się tak dzieje że jest wtedy nieprzyjemna. Jeśli ulegnę tej obsesji to przez chwilę jest ulga ale potem pojawiają się kolejne obsesję. Czy mam nerwicę natręctw?

Witam serdecznie. Faktycznie opis Pana dolegliwości wskazuje na rozpoznanie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (czyli właśnie nerwicy natręctw). Jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się ono występowaniem obsesyjnych myśli oraz czynności kompulsyjnych, mających na celu przyniesienie ulgi (dokładnie tak jak w Pana przypadku). Niestety ulga jest zawsze jedynie chwilowa. Zaburzenie to ma charakter niestety dość uporczywy i nawracający. Maże mieć charakter falujący, z okresami nasilania się objawów (zwłaszcza w stresie). Najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który będzie w stanie ocenić stopień nasilenia objawów i zadecyduje czy potrzebuje Pan leczenia farmakologicznego czy też wystarczająca będzie psychoterapia. Psychoterapia przy tym rozpoznaniu powinna odbyć się w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest to na tą chwilę najskuteczniejsza forma psychoterapii, jedyna o udowodnionej skuteczności działania, szczególnie przy zaburzeniach lękowych (nerwica natręctw do nich należy). Pozdrawiam.