Czy mogę później starać się o dziecko?

Witam jestem kobieta mam 29 lat. Wraz z mezem bardzo pragniemy dziecka. Maz jest odemnie starszy o 5 lat. Cykle mam regularne. Jednak z przyczyn mieszkaniowych nie jestesmy w stanie teraz starac sie o dziecko. Czy gdy bede miala 33 lub 34 lata wtedy bedzie juz za pozno na ciaze? Nie mamy jeszcze dzieci. Czy jesli zajde w wieku 33-34 lat czeka mnie cesarskie ciecie z wzgledu na wiek?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachęcam do wizyty u lekarza ginekologa, który będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie Pani wątpliwości. Wydaje się, że wskazane byłoby przeprowadzenie badań, które mogłyby pokazać ewentualne przeszkody w odłożeniu planowania potomstwa. Lekarz powinien zlecić wykonanie cytologii, a w trakcie standardowego badania ultrasonograficznego wykluczyć ewentualne zmiany anatomiczne, które mogłyby utrudniać zajście w ciążę lub późniejsze jej utrzymanie.

Po 30 roku życia płodność kobiety spada, bowiem zmniejsza się prawdopodobieństwo implantacji embrionu, a kobiecy organizm produkuje znacznie mniej progesteronu. Warto zastanowić się nad badaniem stężenia AMH, czyli hormonu anty-Mülllerowskiego. Rezultat badania pokazuje stan płodności kobiety oraz rezerwę pęcherzyków jajnikowych. Ocena tej rezerwy jajnikowej może zasygnalizować problem ewentualnego przedwczesnego wygasania czynności jajników, niezbędnego do zapłodnienia. Zalecenie cesarskiego cięcia zawsze połączone jest z indywidualnym szacunkiem czynników ryzyka ciąży i porodu – wiek kobiety nie jest czynnikiem jednoznacznie decydującym o konieczności takiej drogi rozwiązania ciąży.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, które zostały zadane w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-ciaze-i-wyznaczanie-owulacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-trzecie-dziecko-u-32-latki-i-43-latka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-nasienia-a-planowanie-ciazy,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.