Czy mogę wykonać tatuaż przy zespole antyfosfolipidowym?

Dzień dobry, czy zespół antyfosfolipidowy jest przeciwskazaniem do wykonywania tatuażu? Dodam, że wyniki wszystkie są stale kontrolowane i w normie, a tatuaż to ma być krótki napis na przedramieniu. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dużo zależy od tego, jakie leki Pani przyjmuje. Przy zespole antyfosfolipidowym często występuje zakrzepica, a ona jako choroba układu krążenia jest dużym przeciwwskazaniem do zrobienia tatuażu.

Może się wydawać, że zrobienie niewielkiego tatuażu przy stale kontrolowanym zespole Hughesa, gdzie wyniki są w normie, nie jest przeciwwskazane, jednak zalecamy kontakt z lekarzem, który zajmuje się Pani dolegliwością. Ma on większą wiedzę dotyczącą tego schorzenia, a także może wskazać inne choroby współistniejące, które wykluczają wykonanie tatuażu.

Do konkretnych przeciwwskazań tatuowania ciała należą głównie choroby skóry, takie jak: rumieniec, łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry, czy grzybice. Oprócz tego nie powinno się robić tatuaży u osób, które mają osłabioną odporność, są w ciąży lub okresie laktacji, przyjmują antybiotyki, są w trakcie przeziębienia, lub cierpią na AIDS (głównie są to schorzenia powodujące obniżoną odporność).

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym zespołu antyfosfolipidowego:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-antyfosfolipidowy-charakterystyka-objawy-kuracja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.