Czy może dojść do wcześniejszego porodu?

Witam, jestem w 29. tygodniu ciąży, po ostatnim badaniu mój lekarz prowadzący powiedział, że mam ujście otwarte na opuszek palca - czy w związku z tym może dojść do przedwczesnego porodu? Czy są teraz jakieś szczególne wskazania, czy czegoś mi nie wolno robić i jak bym rozpoznała, gdyby poród się zaczął?
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Dzień dobry!
Czy doktor powiedział coś o długości szyjki? Jeśli szyjka jest zgładzona w tym tygodniu ciąży to powinna Pani bezwzględnie znaleźć się w szpitalu. Tak skrócona szyjka przy niewielkiej czynności skurczowej może doprowadzić do porodu.
Z poważaniem