Czy można w ciąży pić napar z liści malin?

Dzień dobry, czy w drugim trymestrze ciąży (25 tydz.) można pić napar rooibos, który ma w dodatkach m.in. liście malin? W niektórych źródłach jest informacja, by ciężarne nie przyjmowały liści malin, ponieważ może to spowodować przedwczesne skurcze. Będę wdzięczna za odpowiedź

Picie naparu z liści malin w dużych ilościach może wywołać skurcze Braxtona Hicksa - są to skurcze macicy. Skurcze te przygotowują pochwę do porodu. Oficjalnie nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających zależność picia naparu z liści malin, a jakością i długością porodu. Czyli picie napar nie skutkuje łagodniejszym i krótszym przebiegiem porodu. Więc nie ma po co ryzykować i pić takie mieszanki. Napar może w niektórych przypadkach zaszkodzić, a na pewno nie pomoże. Chcąc dobrze przygotować się do porodu zalecam masaż krocza przed porodem oraz ćwiczenia mięśni kegla w ciąży. Ulubioną mieszankę rooibos proponuje zacząć pić zaraz po porodzie, gdyż jest odpowiednia podczas karmienia, a dodatkowo napar z liści malin może wspomóc regeneracje organizmu.( oczywiście w przypadku braku przeciwwskazań na substancje czynne znajdujące się w tych naparach), pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć temat ten jest kontrowersyjny i narosło wokół niego wiele mitów, to napary z liści malin można pić przez cały okres ciąży, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Nie spowoduje to poronienia ani przedwczesnych skurczy macicy, a tym samym przedwczesnego porodu. Co więcej, liście malin są bogate w witaminy i minerały, dlatego napary z nich przygotowywane są w stanie złagodzić mdłości, wzmocnić mięśnie macicy oraz działać rozkurczowo.

Najwięcej korzyści przyniesie picie takich naparów od drugiego trymestru aż do zakończenia ciąży, a nawet i dłużej. Liście malin mogą wspomóc bowiem przebieg porodu (skrócić drugi etap porodu) oraz połogu. Po porodzie korzystnie wpływają natomiast na laktację oraz regenerację macicy.

Wbrew krążącym opiniom, nie stosuje się ich w celu przyspieszenia porodu, lecz jego usprawnienia. Naparu z liści malin lepiej nie stosować, jeśli pojawi się krwawienie z dróg rodnych, ciąża jest zagrożona lub planowane jest cesarskie cięcie oraz jeśli poprzedni poród rozpoczął się przedwcześnie. Lepiej, żeby zrezygnowały z niego również kobiety cierpiące na nadciśnienie oraz spodziewające się więcej niż jednego dziecka. Ilość naparów to kwestia indywidualna, którą najlepiej omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.

Być może zainteresują Panią odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/picie-herbaty-z-liscmi-malin-przed-porodem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czyw-8-tygodniu-ciazy-mozna-pic-taka-herbate-granulowana, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/herbata-z-lisci-malin-a-porod.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.