Czy można zmienić charakter człowieka poprzez terapię?

Czy człowieka można zmienić , np. jetem pesymistą,cz mogę zmienić się na optymistę, oczywiście poprzez terapię.Mam 60 lat i choruję na depresję

Niezależnie od wieku można nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z obniżonym nastrojem oraz nowych nawyków w myśleniu. A co do bycia pesymistą czy optymistą - najlepiej patrzeć na sprawy RACJONALNIE.

Jeśli to pierwszy przypadek depresji w Pana życiu, to proponuję poszukać kogoś, kto prowadzi terapię poznawczo-behawioralną. Warto też sięgnąć po podręcznik Davida Burnsa "Radość życia":
http://www.psychowiedza.com/2014/08/radosc-zycia.html

Jeśli zaś depresja pojawiła się po raz któryś z kolei na przestrzeni Pana życia, lepsze efekty może dać terapia schematów. Na temat schematów więcej może się Pan dowiedzieć w książce "Program zmiany sposobu życia":
http://www.ceneo.pl/17672746#tab=spec

Pozdrawiam!

Zmiana możliwa jest zawsze. Jedyne co jest warunkiem koniecznym to motywacja i zaangażowana praca nad sobą samego pacjenta. Psychoterapeuta jest wstanie pomóc i poprowadzić przez te zmiany.