Czy muszę czekać aż pojawi się okres?

Po pół roku brania tabletek nie miałam możliwości kontynuowania (wyjazd na wakacje, miesiąc, gdzie nie wzięłam ze sobą tabletek). Na ten moment od 1,5 miesiąca nie mam okresu. Kiedy mogę zacząć na nowo przyjmować tabletki? Czy muszę czekać aż pojawi się okres?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest sytuacją, która występuje bardzo często. Związana ona jest z nagłym spadkiem hormonów w organizmie, który do tej pory przyjmował stałe dawki. Oprócz braku miesiączki kobieta po odstawieniu pigułek może doświadczać również skutków ubocznych, takich jak trądzik czy pogorszona kondycja włosów.

Aby powrócić do doustnej antykoncepcji hormonalnej należy poczekać na pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego i wówczas przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Niestety powrót menstruacji po zrezygnowaniu z tabletek może potrwać nawet do sześciu miesięcy.

Jeśli bardzo Pani zależy na powrocie do tabletek antykoncepcyjnych, to proszę udać się do swojego ginekologa i uzgodnić z nim metodę antykoncepcji. Jeśli zdecyduje się Pani zaczekać na normalne krwawienie miesiączkowego, to do tego czasu należy stosować inne zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-moge-ponownie-zaczac-stosowac-tabletki-antykoncepcyjne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zaczac-ponowne-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-po-odstawieniu-poprzednich, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powrot-do-tabletek-antykoncepcyjnych-po-przerwie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.